by at 16.10.2023
Miks on hind selline nagu ta on?
Veebilehtede turul on hindu seinast seina. Tihti kuuleme peale hinnapakkumise tegemist, et klient saab lehe tehtud näiteks 10 korda soodsamalt. Kust selline hinnavahe tuleb?
Selle suurimaks põhjuseks on lehe taustal töötav tehnoloogia. Kõige odavamad lehed on alati üles ehitatud veebist odavalt ostetavate teemade ja pistikprogrammidega (pluginatega). Sellest sammu võrra kallimad lehed kasutavad küll laialt levinud sisuhaldussüsteeme nagu näiteks WordPress ja Presto, kuid ei kasuta eelnimetatud pluginaid ja eeltehtud teemasid. Kõige kallimad lehed aga ehitavad üles ka sisuhalduse ise.
Mis vahet sel on millega leht on tehtud? Leht on ju leht
Suurimad erisused tekivad turvalisuses, kiiruses ja haldusmugavuses, kuid samuti on määrav ka personaalne disain ja üleüldine arenduse kvaliteet.
Pluginad ja teemad
WordPressi pluginad ja teemad on kõige suuremad lehe turvaaugud ja seda seetõttu, et pahatahtlikud osapooled tahavad saada oma tööst võimalikult palju kasu ja seetõttu ründavad asju, mis on laialt kasutusel. Häkkides ära plugina, mida kasutab kümmetuhat ettevõtet on häkkeritel võimalik ligi pääseda kümnele tuhandele ettevõttele.
Lisaks aeglustavad pluginad ja teemad sinu lehte, sest sisaldavad pahatihti üleliigset koodi, mis lehel kasutusel ei pruugi olla, kuid mida lõppkasutaja endiselt laadima peab. Lisaks uuenevad nad kõik eri tempos ja nii lähevadki lehed katki. Mingid jupid näiteks ei lae ära või muudavad eneselegi teadmata oma kuju või asukohta lehel. Seetõttu liigub arendajate seas ka nali, kus ei julgeta näiteks WordPressi versiooni uuendada, sest kardetakse, et pluginad lähevad katki. Nali naljaks, aga seetõttu jäetakse tihti tähtsad veebilehe osad uuendamata ja nii jäävad hiljuti avastatud turvaaugud katmata.
Pluginate ja teemade peale ehitatud lehed on ka haldurite õudusunenägu, sest need ju omavahel ei suhtle. Nii tekivadki situatsioonid, kus ühte asja muudad ühest kohast, teist teisest ja kolmandat kolmandast kohast ning loodad, et vahepeal midagi katki ei lähe. Samuti panevad nad ka piiri peale arendajate ja diseinerite vabadusele, sest pluginate ja teemade koodi on raske ja pahatihti ka võimatu muuta. Pead leppima sellega, mida pluginate ja teemade looja pakub.
Sisuhaldussüsteemid puhtal kujul
Järgmine samm hierarhias on unustada ära kõik teemad ja pluginad ning ehitada oma leht üles algusest peale ise. Disainis luuakse sulle kõikvõimalikud vajalikud sektsioonid/blokid (loe: sinu personaalne ja ainulaadne disain), mis hiljem arenduses seotakse sisuhaldussüsteemiga. Nii muutub leht kohe turvalisemaks, sest pluginate ja teemade turvaaugud kaovad kohe mängust ära. Lisaks on haldus lihtsam – halduses on näha vaid väljad, mis on olulised muuta ja sealjuures on seonduvad asjad üksteise kõrval.
Samuti on ka lehe laadimiskiirused optimaalsed, sest pluginate põhjustatud koodimüra nii lehele ei laeta. Enamusele oma klientidele soovitamegi just seda varianti, sest sellised lehed on turvalised, kiired ja lihtsad hallata.
Oma haldussüsteemi arendus
Kui eelneva variandi puhul on kasutusel WordPress või mõnu muu üldlevinud sisuhaldussüsteem ja ise sai tehtud vaid kasutajapoolne liides, siis nüüd unustame ka selle ja teeme kogu kompoti algusest lõpuni ise valmis.
See tagab ülikiired lehed, sest nüüd saab täpselt määratleda, mida ja kunas lehele laetakse. Kõige suurem vahe aga tuleb haldusmugavuses. Oma tehtud haldussüsteemis saab kuvada just seda infot mida vaja ja täpselt seal kus seda vaja. Lisaks on võimalik luua ka süsteem, mis on turvaline, sest info, mis liigub on täpselt meie poolt defineeritud. Siiski ei ole sellise süsteemi üles ehitamine ei kerge, kiire ega odav. Soovitame sellist lahendust kui sul on vaja hallata sisu väga konkreetsel viisil või suures mahus.
Aga mul pole sisuhaldust vaja
Sellisel juhul saab parima tulemuse üpriski hea hinnaga, kui arendada veebileht välja puhta HTMLi ja CSSiga ning vajadusel anda natuke särtsu juurde Javascriptiga. Sellised lehed on ülikiired ja neid rünnata on põhimõtteliselt võimatu. Selleks, et sinu leht maha võtta, tuleks maha võtta kogu server. Muigugi tuleb arvestada, et hiljem muudatuste sisse viimine on suurem tegemine.